Зустріч №1. Ліхтар Діоґена: філософи й письменники Заходу у пошуках людини
У вступній лекції під назвою "Ліхтар Діоґена: філософи й письменники Заходу у пошуках людини" буде здійснена спроба показати, які чинники уможливили потребу – саме на західному ґрунті – говорити про філософію і літературу як про вельми споріднені галузі, починаючи ще з еллінської античності, продовжуючи середньовіччям та Новим часом і наскільки цей зв'язок залишається релевантним досі.
«Ліхтар Діоґена» є метафорою, яка не лише виявляє складність, проблематичність антропологічних пошуків самих по собі, але й, серед іншого, вказує на можливість поставання філософа в іпостасі літературного героя.
Доповідач виходить із того, що саме філософія і література є тими сферами, які для європейської, ширше, західної духовної культури є найбільш спорідненими не лише у тлумаченні антропологічної проблематики в цілому (на відміну, приміром, від підходів науки, з одного боку, та релігії, з іншого), але й, конкретніше, в осягненні таких різних, а проте однаково вагомих феноменів, як любов і смерть (eros і thanatos).
Інакше кажучи, в осягненні таємниці людини (а заразом – феноменів любові і смерті) погляди таких філософів, як Платон і Епікур, Августин і Паскаль, Шопенгауер і К'єркеґор, Гайдеґґер і Сартр, у межах європейської традиції органічно доповнюються підходами таких літераторів, як Евріпід і Данте, Шекспір і Ґьоте, Стендаль і Достоєвський, Клайв С. Льюїс і Томас Манн (зрештою, близькість між мислителями і письменниками в європейській традиції проявлялася, власне, і в таких речах, як блискучий літературний стиль багатьох філософів та глибока філософічність багатьох письменників – достатньо згадати хоча б Платона, Паскаля, Шопенгауера, Сартра та, відповідно, Данте, Шекспіра, Ґьоте, Достоєвського, Л. Толстого).