Курс відбуватиметься щосереди з 16 липня 2025 року о 19:00 за київським часом!
Місце проведення: Offline у просторі «Печера Платона» та Online у Zoom.
Формат: один раз на тиждень 1,5-2 години.
Кількість зустрічей: 5 зустрічей.
Запис зустрічей: так, для учасників.
Чи може краса керувати світом? Питання не риторичне, адже тісна конотація концептів «краса» і «влада» сильно вплинула на розгортання політичних дискурсів в історії Західної Європи. На цьому курсі ми спробуємо поглянути на дві історичні епохи — пізню Античність та Відродження — з огляду на те, як вони встановлювали канони краси та суспільного життя.
На курсі передбачено 5 зустрічей:
1. Космологічна картина світу неоплатонізму
– Чому «Єдине» (τὸ ἕν) є понад буттям? – Ієрархія «Єдине → Ум → Душа → матерія». – Політичні конотації космічного порядку.
2. Неоплатонічна естетика
– κάλλος як «сияння форми в речі». – Переосмислення «мімезису» неоплатонікамиґ7 – Гармонія (ἁρμονία) VS дисонанс як метафора влади.
3. «Бенкет» Платона як засадничий текст для естетики доби Відродження
– Павсаній і дихотомія Афродіта Посполита / Афродіта Небесна. – Породження і відтворення - що з цього творчість для Фічіно? – Як ієрархія любові впливає на формування уявлень у про досконалий суспільний устрій.
4. Соціально-філософський контекст XV ст.
– Флорентійська humanitas: Платонічна академія Медічі. – Гуманізм, мистецтво й політика республіки. – Неоплатонізм як інтелектуальний «модний код».
5. Дискусія Фічіно vs. Савонарола: філософські засади
– «Муза» проти «Пророка»: спільне і відмінне. – Політична теологія краси VS містика моралі. – Наслідки полеміки для культури та влади Флоренції.
Лекторка:
Ксенія Зборовська — кандидатка філософських наук, історикиня філософії, медієвістка, антикознавиця, співзасновниця Печери Платона, викладачка кафедри історії філософії філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка