Курс відбуватиметься по суботах з 22 червня 2024 року о 14:00! Місце проведення: Offline у просторі «Печера Платона» та Online у Zoom. Формат: один раз на тиждень до 2 годин. Кількість зустрічей: 3 зустрічі. Запис зустрічей: так, для учасників. Мова курсу: українська.
Курс "Помисли Імперію" пропонує слухачам поглянути на історичні та філософські ідеї, які формували найбільші імперії світу. Починаючи з Античності, ми прослідкуємо, як ідеї про справедливість, розум і гуманізм сприяли становленню великих держав і цивілізацій. Розглянемо концепції свободи і влади, що дозволили імперіям розширювати свої кордони і впливати на розвиток людства. У фокусі курсу також етичні дилеми та моральні обов’язки, що постали перед великими державами в різні історичні періоди. Обговоримо, як філософські ідеї допомагали вирішувати соціальні та політичні проблеми, та які уроки можна винести для сучасного світу. Курс не лише занурить вас у захоплюючі дискусії, а й допоможе зрозуміти сучасні виклики через призму великих ідей минулого.
Дія перша: Арістотель та Цицерон
На цій лекції ми розглянемо як два античні філософи зробили примат розуму основою їхніх політичних доктрин і які наслідки це мало.
Чи сприяли ці доктрини становленню Македонської та Римської імперій? Як розумілась людина в межах цих концепцій? Справедливість є об’єктивною цінністю чи просто умовністю? Чи може Розум іти проти справедливості з метою досягнути Блага? Якою є роль Природи у встановленні соціального порядку? Що таке «гуманізм» за Цицероном та як сприяти його поширенню? Ці та інші питання були широко обговорювані в Античності і не втрачають актуальності і в наш час.
Дія друга: Гобс та Міль
Головними персонажами цієї зустрічі стануть Томас Гобс та Джон Стюарт Міль, які зовсім по-різному тлумачили природу людини, але, тим не менш, в деяких аспект мали суголосні бачення розвитку людства.
Як Гобс трактував свободу? Що таке «експансійна свобода»? Чому людська поведінка є причинно детермінованою? В яких умовах індивіди можуть реалізувати свій потенціал до свободи та самоврядування за Мілем? Як можна покращити суспільства? Чи має імперіалізм цивілізаційну місію? Розглянемо ці й інші патання та подискутуємо.
Дія третя: моральний обов’язок
Обсудимо кілька етичних питань, спираючись на тексти Кіплінга, Токвіля, Маркса. Чи є певні народи більш вмілими у досягненні Істин Розуму? Чи потрібно стимулювати «слабші» народи до цивілізаційного розвитку? Чи є мораль універсальною? А законодавства?
Ці та інші питання дадуть можливість учасникам помислити Імперію в контексти різних етичних парадигм.
Лекторка: Ксенія Зборовська — кандидатка філософських наук, історикиня філософії, медієвістка.