Печера Платона

Анархо-синдикалізм для України

Texts
1. Недолугість формулювань сутності АС в загальновідомих джерелах інформації

«АНАРХО-СИНДИКАЛІЗМ – екстремістська (?! - ред.) ідейно-політ. течія в робітн. русі, яка сформувалася під впливом анархізму в багатьох країнах Європи та Лат. Америки на зламі 19–20 ст. Прихильники А.-с. заперечували необхідність централізованого держ. Устрою (?! - ред.), закликали до експропріації великих власників, прагнули будувати сусп-во як федерацію профспілок (синдикатів). За їхніми уявленнями, велике вир-во мало бути експропрійоване і передане у безпосереднє управління профспілковим орг-ціям підпр-в та "асоціаціям виробників", тобто об'єднанням робітн. колективів.закликали до експропріації великих власників, прагнули будувати сусп-во як федерацію профспілок (синдикатів). За їхніми уявленнями, велике вир-во мало бути експропрійоване і передане у безпосереднє управління профспілковим орг-ціям підпр-в та "асоціаціям виробників", тобто об'єднанням робітн. колективів».
Енциклопедія історії України

 Вікіпедія взагалі відносить до отців-засновників анархо-синдикалізму Прудона та Бакуніна... Маячня та глибинне нерозуміння самої сутності АС. Розсудить самі: Прудон, що виступав взагалі проти права власності на майно ("Власність – це крадіжка") й антидержавець Бакунін з одного боку, та сучасні профспілки й територіальні комуни – з іншого...

 2. Актуальність питання
Скажімо чесно – останні 100 років історії України наявне дуже серйозне питання щодо кризи державності нашої країни.
Так, централізована держава необхідна в сучасному світі, але чи може вона повноцінно існувати саме в Украіні та розв’язувати нагальні проблеми суспільства без вагомої участі профспілок та територіальних громад? Вважаємо, що ні, не може!
Територіальні громади, що створювалися в останні роки в Україні, – це вже шлях до іншої державної моделі, в якій безперечно, на наш погляд, є місце і для АС.
Тим більше, що зараз в Україні Війна і потреби забезпечення громад усім необхідним зросли у сотні разів. Окреме і найважливіше зараз питання – захист громад від навали агресора...

3. Анархо-синдикалізм – відповідь на виклики часу
     Що таке насправді АС? Це в першу чергу об’єднання мешканців однієї локальної території (село, міський район), чи робітників підприємства, підприємств однієї галузі. Чи має це сенс на тлі Війни? Безумовно!
Територіальна оборона – чи не є це формою самозахисту територіальних громад? Без всякого сумніву!
Догматики кажуть "неконституційно", а ми відповідаємо – вимога часу. До того ж прямих суперечностей тут з Конституцією України не просліджується.
Наш шлях – не пошук розбіжностей, а їхнє зняття. Централізований державний устрій України конче необхідно доповнити повноцінною системою територіальних громад.
В мирні часи – це необхідно для організації нормального буденного життя. Що казати, сучасна система життєзабезпечення українських сіл та міст викликає справедливе засудження суспільства. Дуже болюче питання – на що реально йдуть міські та селищні бюджети...
У часи Війни, особливо, коли Ворог діє тактикою танкових проривів і під безпосередньою загрозою може миттєво опинитись будь-яке місто чи село, вкрай важливу функцію захисту займає територіальна оборона. Роздайте хлопцям (під запис) нарешті зброю та набої, не бійтеся власного народу! Найстрашніше, що могло статися, – вже сталося: Ворог на нашій землі, вбиває наш народ.
Зараз не до політичних вподобань – треба вистояти, відбити ворога, зберегти людей. Без територіальної оборони – це неможливо!
А коли Війна скінчиться, а Ворога відіб'ємо (але він, на жаль, ще повернеться) постане питання: коли нарешті в країні буде створена дієва система територіальної оборони? Чи знову в Києві на Оболоні будуть, в час Потреби, роздавати автомати навіть без запису?
Ось ми про це і кажемо: АС послідовно вже 100 років виступає за право громад та їхніх мешканців на самозахист. Якщо в інших країнах це може бути просто гаслом, то в Україні це нагальна необхідність, і сьогодні, і завтра...

4. Економічні аспекти АС
Залиште нарешті вкриті пилом "джерела", що стверджують нібито АС виступає проти власності, чи зазіхає на чиюсь власність. Це бредовий наклеп! Що таке АС в сучасному економічному сенсі?
4.1. В територіальному сенсі АС – це об'єднання мешканців для створення комфортного проживання, вирішення багатьох економічних, комунальних, соціальних проблем власними силами. А хто їх може за нас вирішити? Невже обов'язково чекати доброго дядька з Києва? Чи можна хоча б спробувати щось зробити самим? Прибрати вулиці, відремонтувати дороги, налагодити нормальну роботу дитсадків, шкіл. Хто це все буде робити зараз, а тим більше після Війни? Ми самі, більше нікому...
Встановлювати нормальні відносини з підприємствами на своїй території теж повинні територіальні громади, самостійно, без вказівок "зверху". Не повинно бути у територіальної громади вказівок "зверху", – це анархо-синдикалізм...
4.2. В галузевому аспекті, АС – це профспілка, яка хоче і може розв'язувати питання не лише захисту працівників від свавілля власників, але й брати активну участь у керівництві підприємством, спілкою підприємств, у виборі ефективних шляхів розвитку всієї галузі. Актуально? Ще й як!
Зараз вкрай важливо підняти людей на роботу, особливо коли багато жінок виїхало, рятуючи дітей, а чоловіки пішли у ВСУ та тероборону. Підприємства повинні працювати, деякі – без зупинок та вихідних...
Забезпечення працівників та їхніх сімей всім необхідним під час Війни, своєчасна виплата заробітної плати, її підвищення відповідно до зростання цін. Все це повинно бути роботою ефективної профспілки, саме до цього і закликає АС.
Відновлення виробництва після війни – найважливіша мета української економіки. На наших очах змінюється вся структура економічних процесів в цілому світі, стрімко зростають промислові ціни, конкуренція. Ефективне керівництво підприємством стає все складнішим, – на таке не вчать, і на Заході теж...
Хіба працівники не мають права, в таких складних умовах, через своїх повноважних представників впливати на стратегію розвитку підприємства, бути співавторами майбутнього спільного економічного успіху? Саме за це і виступає сучасний анархо-синдикалізм.

5. Дієва співпраця органів державної влади з профспілками та територіальними громадами. Зараз багато що залежить від Держави. Саме українська держава, Президент, Верховна Рада, Кабінет міністрів мають спиратися на профспілки та територіальні громади, надати їм нарешті відповідні права та можливості для розвитку. Це принесе неабиякі результати для всієї країни в нашій боротьбі проти ворога, у відновленні миру та відбудові країни після завершення Війни. Не протистояння державі, а суспільна праця на її користь – ось головна мета та завдання анархо-синдикалізму на сучасному етапі боротьби України за виживання та власний вибір шляхів подальшого розвитку. Позитивне політичне різноманіття – це необхідність часу і АС повинен стати частиною цього різноманіття заради процвітання України! 
Слава Україні!

Автор колонки - Борис Зборовський